Styl soft loft

Styl soft loft wywodzi się ze stylu industrialnego, w którym loftowe aranżacje były naturalnym obrazkiem w pofabrycznych wnętrzach, a które zostały sobie sporo zwolenników.

Ze względu na ciekawy i pożądany charakter tych wnętrz, współczesne budownictwo już na etapie projektowania budynków mieszkalnych dopasowuje ich charakter i aranżację w taki sposób, żeby je stylizować na postindustrialne wnętrza. Najważniejszą cechą jest otwarta przestrzeń – open space oraz duże przeszklone okna, dzięki czemu zaaranżowanie przestrzeni w sposób nowoczesny, ale i niebanalny staje się dużo prostsze, ale i oczekiwane.

W tak przygotowanych nowoczesnych apartamentowcach czy domach, z wszelkimi wygodami, jakie za sobą niosą, np. np. podziemny parking, siłownię, centrum SPA, itp. styl postindustrialny będzie tutaj stylem soft-loftowym, który jest nieco mniej wymagający niż stare pofabryczne wnętrza.

We wnętrzu nie może zabraknąć betonowych czy ceglanych powłok – zwykle jako nowa warstwa wykończeniowa, która można uzyskać dzięki dedykowanym powłokom dekoracyjnym, farbom strukturalnym, gotowym płytom betonowym, lub imitujących beton, cegłom z odzysku, lub gotowych do kupienia cegieł – licówek udających murowane ściany.

W wersji soft, cechuje prostota i oszczędność form, a dodatki dekoracyjne dobierane są na zasadzie kontrastu, co w chłodnych odcieniach kolorystycznych – dominują szarości i ciemne barwy, daje efekt przytulności i ciepła.

Oświetlenie, to designerskie proste oprawy, wykonane z metalu, szkła lub betonu, nadające wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Meble, zwykle designerskie: metalowe, drewniane, drewnopochodne. Mogą to być nowoczesne meble wzorowane na starych industrialnych meblach lub perełki – odnalezione, przerabiane i dopasowane do potrzeb. Im bardziej awangardowe, tym ciekawsza aranżacja.

Pozostałe drobne dodatki, to najnowsze trendy designu – modne i wygodne, najczęściej pochodzące od znanych projektantów.