Beata Krzyszkowska

Projekt funkcjonalny

Projekt funkcjonalny wnętrza, to rysunek, w którym zamieszczam płaski rzut lokalu z rozmieszczonymi elementami wyposażenia. Wszystkie te elementy są istotne z punktu widzenia ergonomii wnętrz oraz umiejscowienia poszczególnych mediów.

Na rzucie płaskim znajdują się bryły mebli kaloryfery, piecyki gazowe, istniejące drzwi, okna, wnęki. W niektórych projektach usytuowane są lampy podłogowe lub duże lampy sufitowe, czasami zamieszczane są elementy dekoracyjne, które pełnia ważną funkcję, lub są istotne dla Inwestora.

Po co jest projekt funkcjonalny?

Na ogół, kiedy rozpoczynam współpracę, to otrzymuję jakiś rysunek lokalu. Często są to rzuty z wymiarami ścian, które zawierają naniesione bryły niektórych mebli i wyposażenie. Dzięki temu na pierwszy rzut oka widać, gdzie jest kuchnia, gdzie salon, sypialnia i łazienka. Można poprzestać na tym projekcie funkcjonalnym, ale ten jest zaledwie wskazówką do zagospodarowania wnętrz. Określa ich funkcje i podpowiada, gdzie powinny się znaleźć właściwe media takie jak woda, gaz, centralne ogrzewanie, itp.

Projekt funkcjonalny jest jednym z etapów procesu projektowego, ale czasami stanowi odrębny projekt, który również spełnia swoje zadanie, zwłaszcza tam, gdzie nie za bardzo wiadomo jak wnętrze urządzić.

Projekt funkcjonalny jako pierwszy z etapów procesu projektowego

Projekt funkcjonalny wykonuję na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji w lokalu, przesłanych plików DWG, ewentualnie rzutów z wymiarami. Wcześniej przeprowadzam wywiad, który jest niezbędny do poprawnego rozmieszczenia wszystkich funkcjonalności we wnętrzach.

Jeśli projekt funkcjonalny jest etapem dla projektu kompleksowego i kompleksowego z nadzorem, wówczas wraz z rzutami płaskimi przygotowuję również zestawienie kolorystyczne dla wnętrz oraz zestawienie obrazkowe podstawowego wyposażenia, po to, żeby skonfrontować wcześniej wybrany styl, w którym wnętrze ma zostać zaprojektowane.

Zobacz, jak wyglądają poszczególne etapy procesu projektowego. Możesz je znaleźć TUTAJ

Projekt funkcjonalny jako ostateczny projekt

Projekt funkcjonalny otrzymany wraz z rzutem lokalu może być ostatecznym projektem funkcjonalnym i zgodnie z jego założeniami możesz zaaranżować wnętrze.

Czasami jednak wnętrze jest nietypowe albo będzie miało inną funkcję i wymaga zaprojektowania. W takiej sytuacji można zlecić wykonanie projektu funkcjonalnego.

Jeśli zlecasz wykonanie projektów kompleksowych dla części swojego domu, mieszkania ze względu na ograniczony budżet, to dla pozostałych pomieszczeń możesz zlecić wykonanie projektu funkcjonalnego.

Projekt funkcjonalny może być zlecony na zasadzie odrębnych ustaleń:

– rzuty wraz z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia

– rzuty z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia wraz z wytycznymi dla wybranego zakresu robót wykończeniowych

– rzuty wraz z rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia i koncepcjami kolorystycznymi

– projekt funkcjonalny wraz z zestawieniem materiałów i wyposażenia

Warianty ustalam indywidualnie