Beata Krzyszkowska

Projekt kompleksowy

Co to jest projekt kompleksowy?

Projekt kompleksowy, to projekt zawierający wizualizacje 3D oraz projekty wykonawcze, czyli rysunki techniczne dla wykonawców prac wykończeniowych, ekip remontowych oraz dla stolarzy (dotyczy mebli na wymiar).

Kompletną dokumentację przygotowuję w postaci plików elektronicznych. W skład zestawu wchodzą wizualizacje zapisane w plikach graficznych JPG/PNG oraz rysunki techniczne zapisane w plikach PDF, w formacie A3.

Jak powstaje projekt kompleksowy?

Projekt funkcjonalny

W pierwszej kolejności powstaje projekt funkcjonalny, a w jego zakresie:

  • przeprowadzenie szczegółowego wywiadu
  • dokonanie pomiaru we wnętrzach
  • wykonanie projektu funkcjonalnego i prezentacja kolorystyki oraz faktur

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o projekcie funkcjonalnym, kliknij TUTAJ.

Projekt 3D

Przygotowuję trójwymiarowy model pomieszczenia, w którym umieszczam wszystko co powinno się w nim znaleźć, ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii pomieszczeń. W tym czasie również dobieram materiały do wnętrz oraz oświetlenie, które umieszczam w projekcie. Projekt 3D ma pomóc Ci zrozumieć jak będzie wyglądało Twoje wnętrz po zastosowaniu wszystkich materiałów i dobranego wyposażenia.

Większość materiałów wykończeniowych później prezentuję na żywo – w biurze projektowym lub w sklepie. Elementy wykończenia i dekoracje na ogół przedstawiam w postaci zdjęć, lub linków odsyłających do stron producenta lub dystrybutora.

Dokumentacja techniczna

Następnie przystępuję do opracowania dokumentacji technicznej dla podwykonawców – tzw. projektów wykonawczych, na których rozrysowane są szczegółowo takie elementy jak np.:

  • schemat ułożenia płytek,
  • schematy elektryczne (lokalizacja gniazdek, punktów oświetlenia)
  • elementy instalacji wodnej i kanalizacyjnej (krany odpływy)
  • wymiary i lokalizacje dodatkowych ścian lub wyburzeń,
  • wymiary mebli, jeżeli są zamawiane „na wymiar”.

Lista zakupów

Przygotowuję listę proponowanych materiałów, elementów wyposażenia wnętrz, wycenę mebli na wymiar, zestawu sprzętu AGD, oświetlenia, itp.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie i ile zdjęć/wizualizacji otrzymuje Inwestor?

Wizualizacje są przygotowywane dla:

  • Ciebie, by pokazać jak będzie wyglądało wnętrze
  • Wykonawców, aby ułatwić im realizację projektu.

Wizualizacje często są uzupełnieniem projektów wykonawczych, zwłaszcza jeśli wykonawca prac nie czuje się pewnie z samymi rysunkami technicznymi. Do każdego wnętrza wykonuję tyle ujęć, ile wystarczy, żeby zaprezentować całe wnętrze.

Co to jest wizualizacja wstępna i co zawiera?

Wizualizacje wstępne są stosowane najczęściej we wnętrzach, w których kolorystyka i układ funkcjonalny jest możliwy do zaakceptowania dopiero po zapoznaniu się z projektem. Uważam, że takimi wnętrzami są na pewno łazienki i kuchnie.

Jakie projekty wykonawcze otrzymuje Inwestor?

Projekty wykonawcze, czyli rysunki techniczne są wykonywane do każdego pomieszczenia w zakresie niezbędnym do realizacji pomieszczeń. Na ogół są to projekty zmian elektryki i hydrauliki na rzucie poziomym, rzut poziomy sufitów i układu oświetlenia w suficie, rozrysowanie ułożenia glazury, podłogi drewnianej/paneli podłogowych, rzuty ścian z wymiarowanymi elementami wyposażenia, rozrysowanie mebli na wymiar oraz pozostałe istotne aspekty niezbędne do realizacji projektu.

Projekty są przygotowywane w skali dostosowanej do rozmiaru A3. Komplet wydruków otrzymasz na koniec prac projektowych.