Styl nowoczesny

Historycznie, styl nowoczesny powstał w wyniku buntu przeciwko przepychowi w XIX w., wówczas zaczęło się odchodzić od zbędnych zdobień, a postawiono na praktyczność, funkcjonalność i prostotę formy. Kolorystyka zmieniała się na przełomie lat, tak samo jak materiały wykończeniowe, co powodowało „uwspółcześnienie” tego stylu, niemniej charakterystyczne są proste formy, otwarte przestrzenie oraz funkcjonalność służąca domownikom.

W stylu nowoczesnym możemy stosować zarówno jasne, jak i ciemne barwy – wszystko jest uzależnione od uczuć, i nastroju użytkownika. Charakterystyczne są kolory ziemi: od jasnych beży, poprzez naturalne brązy wywodzące się głównie z odcieni naturalnego lub przyciemnianego drewna, czernie, antracyty, popiele, szarości oraz biel. Ponieważ najważniejsza jest praktyczność, wszystkie powierzchnie powinny być proste w utrzymaniu czystości, a wnętrza urządzone w taki sposób, żeby łatwo było zachować ład i porządek.

Meble zwykle mają prostą formę i nie posiadają dekoracyjnych funkcji. Sofy mają być wygodne i praktyczne. Nie ma zbędnych dekoracji i zdobień, za to widoczne są proste linie i proste kształty geometryczne. Poza przejrzystością i przestrzenią bardzo istotne jest światło, dlatego wnętrza są otwarte i pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych.

Dzisiaj, kiedy mówimy, że chcemy mieć wnętrze w stylu nowoczesnym, często nie mamy na myśli tego właśnie stylu w czystej formie. Raczej myślimy o stylu współczesnym, czyli takim, który wykorzystuje nowoczesne materiały wykończeniowe, do którego wplatamy to, co aktualnie jest modne i na topie. Stosowanie obu nazw zamiennie jest częstą praktyką, choć nie do końca poprawną. W potocznym języku jednak styl nowoczesny, to styl współczesny oparty na nowoczesnym.

Poniżej projekty wnętrz współczesnych z elementami stylu nowoczesnego.